Tadžwíd


Taďžwíd znamená vyslovovanie každého písmena z jeho bodu artikulácie a dávanie každému písmenu jeho práva a vlastnosti. Cieľ tadžwídu je zachovanie vznešeného Koránu a predchádzanie chybám vo výslovnosti počas recitácie.
1. Lekcia
V dnešnej hodine sme si povedali úvod - čo je tadžwíd, prečo je dôležité ho vedieť a podľa, koho sa budeme učiť. Potom sme si povedali rôzne úrovne čítania Koránu. Následne sme si prešli rôzne chyby, ktoré môžu naskytnúť pri učení a čítani Koránu. Na záver sme si prešli rôzne sposoby čítania Istiadha a Basmala na začiatku, v strede a na konci Súr.
2. Lekcia
V dnešnej hodine sme si prešli pravidla Noon sakinah a tanween: ikhfa, idgham, idhhar, iqlab. Tiež sme si povedali o výnimkách.
3. Lekcia
V dnešnej lekcii sme si prešli pravidlá Noon Mušahhad a Meem Mušhaddah. Tiež sme si prešli úrovne ghunnah ako aj pravidlá meem sakinah.
4. Lekcia
V dnešnej lekcii sme si povedali prvé dve pravidlá Laam saakinah.- Laam určitého členu a a Laam v slovese.Prešli sme si Laam qamariya a Laam šamsiya.
5. Lekcia
V dnešnej lekcii sme si dokončili pravidlá laam sakina: Laam saakinah v podstatnom mene, Laam saakinah v častici , Laam saakniah v rozkaze.
Čo to je?
Lingvistický význam je odbornosť alebo zlepšenie.
Znamená to vyslovovanie každého písmena z jeho bodu artikulácie a dávanie každému písmenu jeho práva a vlastnosti.
Práva písmen sú požadované vlastnosti, ktoré písmená nikdy neopustia, ako napríklad isti'laa
a istifaal.
Vlastnosti pismen sú prezentované vlastnosti, ktoré sú v písmene niekedy prítomné a niekedy nie sú prítomné, ako je napríklad madd a idghaám.
Cieľ tadžwídu j zachovanie vznešeného Koránu a predchádzanie chybám vo výslovnosti počas recitácie.
Pravidlá tadžwídu v tomto kurzu sú podľa riwayah Hafs A Aasima cestou Aššatibijah.